PREMIJERE 79 / Željka Pavelić.

Tvoj problem naziv je grafičkog ciklusa kojim Željka Pavelić nastoji prikazati intimne sadržaje i motive kojima likovno prepričava različita skrojena mišljenja i emocionalna stanja. Sagledavanjem i otvaranjem vlastitog senzibiliteta u spoju s intelektualnim potrebama, umjetnica u sam proces nastanka djela prodire na intuitivnoj i logičnoj te podsvjesnoj i svjesnoj razini. Na taj način njeni unutrašnji nagoni za umjetničkim stvaranjem ispoljavaju intimnu notu stvarajući ekspresivno-narativne kompozicije.

Konceptualna točka ciklusa ponajviše se ogleda u vertikalno postavljanim likovnim elementima koji svojevrsno prikazuju umjetničino emocionalno uzdizanje i uspinjanje nad osobnim stanjima i procesima. Izrazita pažnja posvećena je figuraciji prikaza, dok neke od kompozicija odlikuje element apstrakcije u kojima umjetnica pronalazi nove puteve za komuniciranje likovne ideje. Pristupajući im intuitivno, upravo u tehnici bakropisa precizno i slobodno izražava svoje crtačke sposobnosti, a u odnosu unutrašnjeg i vanjskog svijeta materijalizira svoje ideje kako subjektivno tako i objektivno. Poseban značaj pridan je portretu i ljudskom liku, odnosno aktu u kojima umjetnica izražava kompleksnost vlastitog identiteta.

Harmoničnim ispreplitanjem mašte i stvarnosti, na tamnoj se ploči urezuju linije tih dvaju svjetova stvarajući osjećaj dinamike i pokreta, mira i statičnosti svih elemenata. Materijalizacijom emocija postojanje unutarnjeg straha se zamrzava, a refleksijom na životne probleme i emocionalna stanja slijedi „čišćenje” kao odlika osobnog i umjetničkog sazrijevanja.

Karla Čudina

Životopisi:

Željka Pavelić rođena je 1993. godine u Šibeniku. Nakon završenog smjera slikarstva pri Školi likovnih umjetnosti u Splitu, upisuje Umjetničku akademiju te 2020. godine diplomira na studiju Likovne kulture i likovne umjetnosti. Sudjelovala je na izložbama Grafička akcija Split-Osijek (2017.) i Nove grafičke priče (2020.) u Salonu Galić u Splitu.

Karla Čudina studentica je druge godine diplomskog studija povijesti umjetnosti i povijesti pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Sudjelovala je na projektu publikacije Pisma Vladimira Ardalića Luji Marunu (1893. – 1917.) (2019.) i radionici Skulptura kao kultura (2020.) u sklopu istraživačkog projekta Hrvatske zaklade za znanost Pojavnosti moderne skulpture u Hrvatskoj: skulptura na razmeđima društveno-političkog pragmatizma, ekonomskih mogućnosti i estetske kontemplacije.

Organizacija projekta:

Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata, Split; Umjetnička akademija u Splitu / Slikarski odsjek; Filozofski fakultet u Splitu / Odsjek za povijest umjetnosti

Voditelji projekta:

Helena Petrinović, Tamara Visković, Viktor Popović, Vedran Perkov, Petar Katavić, dr. sc. Dalibor Prančević

Realizacija izložbe omogućena je sredstvima Grada Splita i Ministarstva kulture Republike Hrvatske.