01. prosinca 2020.

Poziv za sudjelovanje na edukativnoj mrežnoj radionici o konzervaciji-restauraciji skulptura na otvorenom (16. 12. 2020. – 5. 2. 2021.)

Odsjek za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije u Splitu od 2012. godine provodi konzervatorsko-restauratorske radionice u Parku skulptura Željezare Sisak. Do sada ih je održano osam, a više o tome možete doznati na blogu Stažiranje među umjetninama, gdje su sudionici izvještavali o svojim aktivnostima, ili u ovom članku. Zbog epidemiološke situacije, deveta će se radionica održati u mrežnom (online) oblikuRadionica je namijenjena studentima konzervacije-restauracije sa splitskog, zagrebačkog i dubrovačkog sveučilišta, a sudjelovanje se ne plaća. Radionica će biti posvećena temi istraživanja u konzervaciji-restauraciji skulptura na otvorenom. Kroz teorijska izlaganja polaznici radionice upoznat će se s istraživanjem povijesti skulptura, istraživanjem materijala od kojih su skulpture izrađene te materijala i postupaka koji se primjenjuju u procesu konzerviranja-restauriranja. Razmotrit će i moguće konzervatorsko-restauratorske intervencije te načine prezentacije skulptura na otvorenom, a sve to na primjeru kiparskih djela iz Parka skulptura Željezare Sisak. Istraživanja o kojima će predavači govoriti vezana su za europski projekt posvećen konzervaciji-restauraciji umjetničkih djela na otvorenom, Conservation of Art in Public Spaces (CAPuS), u kojemu Sveučilište u Splitu (Umjetnička akademija) sudjeluje od 2018. godine. Premda polaznici radionice neće moći ostvariti neposredan kontakt sa skulpturama, mrežni format omogućit će uključivanje većeg broja studenata, i to iz svih dijelova Hrvatske. Studenti će, dakle, steći nova znanja, ali i upoznati kolege s drugih studija. Radionica će trajati od 16. prosinca 2020. do 2. veljače 2021. godine, a odvijat će se prema sljedećem rasporedu:

  • 16. 12. 2020. (srijeda) – 21. 12. 2020. (ponedjeljak) – Uvodne napomene o radionici. Upoznavanje polaznika radionice
  • 21. 12. 2020. (ponedjeljak) – Predavanje: dr. sc. Sagita Mirjam Sunara (Umjetnička akademija u Splitu), „Park skulptura Željezare Sisak: povijest zbirke, osvrt na dosadašnje konzervatorsko-restauratorske radionice i projekt CAPuS“
  • 22. 12. 2020. (utorak) – Predavanje: dr. sc. Sagita Mirjam Sunara i Jelena Hudinčec (Umjetnička akademija u Splitu), „Istraživanje pisanih i slikovnih izvora“
  • 2. 1. 2021. (subota) – Projekcija dokumentarnog filma Vrijeme nije pomoglo (autori: Dragan Đokić i Sagita Mirjam Sunara)
  • 4. 1. 2021. (ponedjeljak) – Predavanje: Josipa Bilić (Centar za istraživanje materijala Istarske županije METRIS), „Analitičke tehnike i metode korištene na uzorcima iz Parka skulptura Željezare Sisak“
  • 8. 1. 2021. (petak) – Predavanje: Neven Peko (Gradski muzej Sisak), „Istraživanje metoda uklanjanja degradiranih premaza i ispitivanje novih premaznih sustava za primjenu na skulpturama iz Parka skulptura Željezare Sisak“
  • 12. 1. 2021. (utorak) – Predavanje: Neven Peko (Gradski muzej Sisak), „Metode ispitivanja i karakterizacije primijenjene u istraživanju metoda uklanjanja degradiranih premaza i ispitivanju novih premaznih sustava za primjenu na skulpturama iz Parka skulptura Željezare Sisak“
  • 15. 1. 2021. (petak) – Predavanje: dr. sc. Sagita Mirjam Sunara (Umjetnička akademija u Splitu), „Istraživanje mogućnosti: od neintervencije do ekstenzivnog konzervatorsko-restauratorskog zahvata“
  • 15. 1. 2021. (petak) – 1. 2. 2021. (ponedjeljak) Problemski zadatak: Skulpture na otvorenom (odabrani primjeri) – prijedlozi zahvata i načina prezentacije

 

UPUTE ZA PRIJAVU:

Rok za prijavu je 15. prosinca 2020. Za prijavu je potrebno ispuniti e-Obrazac za prijavu  

NAPOMENE:

Radionica ne predviđa provjeru znanja. Videozapisi predavanja bit će dostupni od dana održavanja predavanja do kraja radionice, tako da ih sudionici mogu pogledati u vrijeme koje njima najviše odgovara (ne nužno na dan kad se predavanje bude održavalo). Rješavanje problemskog zadatka nije obvezno, no studenti koji riješe zadatak dobit će pismenu potvrdu o sudjelovanju na radionici (ako im rad bude pozitivno ocijenjen). Moguće su manje izmjene u rasporedu održavanja aktivnosti, o čemu će polaznici radionice biti pravovremeno obaviješteni. Ako se pokaže da za to postoji interes, u program će se dodati termini za mrežne (online) konzultacije. Sva pitanja možete poslati voditeljici radionice: doc. art. dr. sc. Sagita Mirjam Sunara (Umjetnička akademija u Splitu – Odsjek za konzervaciju-restauraciju), sagita.sunara@gmail.com    

 
Ciljevi