20. ožujka 2024.

Potpisan Sporazum o suradnji sa Fakultetom likovnih umjetnosti u Cetinju

Potpisan Sporazum o suradnji te održana predavanja iz područja konzervacije i restauracije keramike i kamena

Prošlog tjedna su na Fakultetu likovnih umjetnosti u Cetinju boravili dekanica izv. prof. art. dr. sc. Miona Miliša te prodekan za kvalitetu izv. prof. art. Siniša Bizjak

Tom prilikom su dekanica Akademije i dekan Fakulteta likovnih umjetnosti u Cetinju izv. prof. mr. Marko Marković potpisali Sporazum o suradnji koji otvara mogućnosti za razvijanje različitih vidova suradnje dviju visokoobrazovnih institucija.

Sastanku, na kojem je Sporazum potpisan bili su nazočni, pored dekana, dekanice i prodekana i prodekanica FLU u Cetinju doc. dr. art. Maja Šofranac te voditeljica Interdisciplinarnog studijskog programa Konzervacija i restauracija FLU prof. mr. Nataša Đurović.

Tijekom boravka, dekanica i prodekan održali su predavanja o aktualnim projektima iz područja zaštite kulturne baštine, a koji su izazvali veliku pažnju kako studenata tako i kolega konzervatora Fakulteta u Cetinju.

Izv. prof. art️. dr. sc. Miona Miliša, održala je predavanje “Povijesni artefakt kao izvor života”, predstavljajući višegodišnji projekt konzervacije i restauracije keramičkog posuđa i amfora s podvodnog arheološkog lokaliteta otkrivenog kod otoka Žirja. Poseban značaj projekta ogleda se u starosti i vrsti arheoloških predmeta, jer  pripadaju inače rijetko sačuvanom tipu Korint B, iz antičkog grčkog perioda oko 4.v.p.n.e.

Izv. prof. art. Siniša Bizjak, održao je predavanja o konzervaciji i restauraciji monumentalne kamene plastike iz Rimskog perioda - Sarkofaga iz kasnoantičke brane s lokaliteta Ribnjak u Solinu i u svjetskim okvirima raritetne skulpture cara Augusta u Ninu.

Kvalitetno obrazovanje Smanjenje nejednakosti Partnerstvom do cilja