31. svibnja 2023.

Izložba „UP CLOSE / OD BLIZU / IZBLIZA" dobitnik Valvasorove nagrade - priznanja Slovenskog muzejskog društva

Slovensko muzejsko društvo dodijelilo je na Svjetski dan muzeja tradicionalne Valvasorjeve nagrade i priznanja, kojima široj slovenskoj javnosti predstavljaju najbolje projekte u prošloj godini.
Povjerenstvo je ocijenilo da je izložba Up Close/Od blizu/Izbliza toliko važno i kvalitetno ostvarenje u slovenskoj muzeologiji da zaslužuje Valvasorovu nagradu za jedinstvena postignuća.
Autorice izložbe su Tamara Trček Pečak (ALUO, Ljubljana), Nada Madžarac (MG+MSUM, Ljubljana) i docentica Mirta Pavić  iz MSU, Zagreb koja je dugogodišnja nastavnica i mentorica diplomskih radova na Odsjeku za konzervaciju i restauraciju Umjetničke akademije u Splitu

U sklopu izložbe prezentirane su i umjetnine restaurirane na Odsjeku za konzervaciju restauraciju Umjetničke akademije:

Grupa reljefa Vaska Lipovca iz hotela Epidaurus u Cavtatu, diplomski rad studenta Josipa Pašalića; mentori Mirta Pavić (MSU) i Mladen Čulić (UMAS, Split)

Maketa Vaska Lipovca "Prijedlozi u prostoru"  iz Ateljea Lipovac u Splitu, diplomski rad studentice Marije Curić; mentorice Mirta Pavić (MSU) i Larisa Vidaković (UMAS, Split)

Skulptura Ljerke Šibenik  „Dimetrodon“,  diplomski rad studentice Leonarde Miletić; mentorice Mirta Pavić (MSU) i Larisa Vidaković (UMAS, Split)

Međunarodni projekt Izbliza osmišljen je s ciljem otvaranja jednog segmenta muzeja publici koji joj inače nije dostupan i neposredno vidljiv pri uobičajenom posjetu muzeju, a temelji se na zajedničkom radu hrvatskih i slovenskih muzeja i sveučilišta. Projekt vode tri glavne partnerske institucije: Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) (Odjel za konzerviranje-restauriranje), Moderna galerija in Muzej sodobne umetnosti (MG+MSUM) Ljubljana (Konzervatorsko-restauratorski odjel) i Muzej suvremene umjetnosti (MSU) Zagreb (Odjel zaštite i restauracije). U projektu kao partneri sudjeluju Akademija likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu (ALU) (Odsjek za konzerviranje i restauriranje umjetnina), Fakultet za kemijo in kemijsko tehnoligijo Univerze v Ljubljani (UL FKKT) u Ljubljani i Restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS RC) u Ljubljani.

Naglasak projekta je na rezultatima dugogodišnje suradnje muzejskih konzervatorsko-restauratorskih odjela sa studentima Sveučilišta u Ljubljani, Zagrebu i Splitu, kroz koju su studenti sudjelovali u konzervatorsko-restauratorskim postupcima koji se provode na muzejskoj građi pod nadzorom muzejskih stručnjaka. Kroz multidisciplinarnost su uključene i srodne institucije: Filozofski fakultet Univerze u  Ljubljani (UL FF), Pedagoški fakultet Univerze u Ljubljani (UL PF), Umjetnička akademija u Splitu (UMAS), Farmaceutsko biokemijski fakultet u Zagrebu (FBF), Studij dizajna Fakulteta arhitekture u Zagrebu, Atelje Vasko Lipovac i Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić".

Čestitke dobitnicima!

Više informacija na poveznicama:
Kvalitetno obrazovanje Partnerstvom do cilja