02. svibnja 2023.

EVO! Izložba studentskih radova iz kolegija Elementi vizualnog oblikovanja

EVO! Izložba studentskih radova iz kolegija Elementi vizualnog oblikovanja (1. semestar, 1. godina)

Uvodni kolegij Elementi vizualnog oblikovanja temelji se na formalnim vježbama kojima je cilj usvajanje metoda vladanja likovnim poljem, bez upotrebe računala kao pomagala. Vježbe kreću od jednostavnih k složenima. U prvih pet vježbi studenti vježbaju motoriku ruku, uče se služiti priborom za crtanje i upoznaju geometrijska svojstva kvadrata. Pažnja narednih vježbi usmjerena je na optičke igre dobivene tehnikom kolaža iz ponuđenih linijskih rastera te metamorfozama među dva oblika složenih u kvadrat. Ove dvije vježbe su uvod u razumijevanje računalne grafike temeljene na pikselima i vektorima. Slijede konstrukcije osnovnih formata, a zatim i građenje kompozicija u njima. Sredinom semestra pažnja je usmjerena na boje. Na nastavi, miješanjem tri likovna primara, dobijamo ukupan spektar boja koje se slažu u konstruirani dijagram - alat za učenje o bojama. Slijede vježbe iz svojstva boja. U završnom dijelu semestra rade se vježbe reljefa i prostora, kojima se naknadno fotografski bilježe promjene likovnog polja usljed promjene smijera izvora svjetla. Ove vježbe, uz vježbu kompletiranja pet papira, početak su učenja o konstrukcijskim svojstvima papira i kartona, a i o teksturama materijala.

Na izložbi možete vidjeti fotodokumentacije vježbi, dok su originalne radove zadržali studenti.

Izložba se otvara 5. svibnja u 18 sati u prostorima Galerije Ctrl+Z, Zagrebačka 3, Split

Izložba ostaje otvorena do 26. svibnja.

Dobrodošli!

mentorica: Ljubica Marčetić Marinović, izv. prof. mag. art.

asistentica: Ana Bodrožić

Popis vježbi:

Šrafure, prostoručno i pomoću pribora za crtanje.
Konstrukcija radnog polja kvadrata na formatu A4.
Razdiobe kvadrata na polovine i trećine.
Kompozicija u kvadratu tehnikom prostoručnog šrafiranja.
Kompozicija u kvadratu tehnikom šrafiranja pomoću pribora.
Slobodne kolaž kompozicije u kvadratu s ponuđenim rasterima.
Konstrukcije formata (dubl, kvinton, kvarterion, sikston, dijagon i auron).
Kompozicije tehnikom kolaža u dva odabrana formata.
Dekonstrukcija kompozicije likovnoga djela.
Metamorfoze među dva oblika složene u kvadrat.
Dobijanje sekundarnih i tercijarnih boja te prijelaznih nijansi iz tri likovne primarne boje.
Konstrukcija dijagrama boja.
Kontrasti i/ili harmonije boja.
Kompozicija u kvadratu tehnikom reljefa.
Fotografski zapisi likovnog polja reljefa usljed promjene smjera izvora svjetlosti.
Konstrukcija prostora iz papira sa slobodnim intervencijama.
Fotografski zapisi likovnog polja prostora usljed promjene smjera izvora svjetlosti.
Komplet od pet različitih papira.

Kvalitetno obrazovanje Industrija, inovacije i infrastruktura