17. listopada 2022.

SouthWest – NorthEast: Arts academy in Split exchange exhibition 22.10.–13.11.2022

Umjetnička akademija Sveučilišta u Helsinkiju pozvala je studente Umjetničke akademije u Splitu da predstave svoje radove u Kuva/Tila galeriji u Helsinkiju.

Ova izložba je drugi dio razmjene između dviju institucija.

Radovi odabrani za ovu izložbu ukazuju na različite interese i umjetničke pristupe njegovane i prakticirane u okviru preddiplomskih i diplomskih studija slikarstva i filma i videa/filma i medijske umjetnosti pri Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu, kao i na one nedavno diplomiranih studenata.

Iako tematski i medijski raznoliki, radovi se bave univerzalnim pitanjima i onima koja su važna i o kojima se često raspravlja i u diskursu moderne i suvremene umjetnosti, pa stoga nadilaze lokalne narative i geografije. Takva su sljedeća: kritika antihumanističkog potrošačkog kapitalizma; mogućnosti subverzivne i alternativne upotrebe društvenih medija; status pojedinca unutar društvene i političke hijerarhije temeljene na moći; ljudsko stanje danas; samorefleksija i kontemplacija u sve promjenjivijem i izazovnijem svijetu; tijelo i identitet; osobni i obiteljski arhivi; individualna i kolektivna memorija; ispovijedi; intervencije u javnom prostoru i institucionalna kritika. Konačno, mnoga su djela autoreferencijalna ili su zasnovana na istraživanju medija, odnosno na nadilaženju granica dvodimenzionalnih medija ili na eksperimentiranju sa strukturom i narativom u filmu.

Studenti koji sudjeluju: Vanessa Barač, Marija Bebić, Lucija Bosančić, Lora Cukrov, Davor Drčelić, Luka Eterović, Tihana Felić, Mihael Frančić, Ana Heski, Mak Hubjer, Luka Jukić, Gabrijela Kajdiž, Jure Knezović, Đana Lončar, Ivan Trpimir Lozić, Zvonimir Lukas, Josip Maleš, Ivo Mateljak, Mia Minigo, Marija Mratinić, Jadran Parunov, Anna Perlain, Marija Petrović, Ivona Pupačić, Matea Rančić, Marija Ana Rnjak, Palmina Roglić, Luna J. Stamenković, Klarisa Stanisavljević, Lucija Vrkić, Marieta Vulić

Selektori izložbe su red. prof. art. dr.sc. Vlado Zrnić, nastavnik na Odsjeku za film i video, red. prof. art. Viktor Popović i doc. art. Neli Ružić, oboje sa Odsjeka za slikarstvo.

Organizatori ove izložbe su Odjel za likovne umjetnosti Umjetničke akademije u Splitu te umjetnička udruga “Kazimir” koju predstavlja Ivan Perić, dipl. soc., mag. art. filmske umjetnosti.

Izložba je financirana sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Hrvatskog audiovizualnog centra i Grada Splita. Potpora za financiranje puta i boravka studenata i profesora u Helsinkiju ostvarena je kroz Erasmus+ program.

Otvorenje izložbe je u petak 21. listopada 2022. u vremenu od 17 do 19 sati u galeriji Kuva/Tila.

-

University of Arts Helsinki's Academy of Fine Arts has invited students from the University of Split, Academy of Arts to showcase their works in Kuva/Tila gallery.

This exhibition is the second part of a master’s exchange exhibition project between the two academies.

The works selected for this exhibition reveal a range of personal interests and artistic approaches cultivated and produced by students or recent graduates in Painting and in Film and Video/Film and Media Art at the Arts Academy, University of Split, Croatia.

Though diverse in terms of themes and media, the works communicate universal matters and those important and frequently discussed in the discourse of modern and contemporary art, therefore transcending local narratives and geographies. Exhibiting artists deal with the questions such as following: a critique of anti-humanist consumer capitalism; possibilities of subversive and alternative uses of social media; status of an individual within the power-based social and political hierarchy; human condition today; self-reflection and contemplation in the rapidly changing and challenging world; body and identity; personal and family archives; individual and collective memory; confessions; interventions in public spaces and institutional critique. Finally, many works are autoreferential or based on the exploration of media, i.e., transcending the boundaries of two-dimensional media or experimenting with structure and narrative in film.

Participating artists: Vanessa Barač, Marija Bebić, Lucija Bosančić, Lora Cukrov, Davor Drčelić, Luka Eterović, Tihana Felić, Mihael Frančić, Ana Heski, Mak Hubjer, Luka Jukić, Gabrijela Kajdiž, Jure Knezović, Đana Lončar, Ivan Trpimir Lozić, Zvonimir Lukas, Josip Maleš, Ivo Mateljak, Mia Minigo, Marija Mratinić, Jadran Parunov, Anna Perlain, Marija Petrović, Ivona Pupačić, Matea Rančić, Marija Ana Rnjak, Palmina Roglić, Luna J. Stamenković, Klarisa Stanisavljević, Lucija Vrkić, Marieta Vulić

The artwork selections for the exhibition have been made by Ph.D. Vlado Zrnić, full professor from the Department of Film and Video, Viktor Popović, full professor tenure, and Neli Ružić, assistant professor both from the Department of Painting.

The organizers of the exhibition are the Fine Arts Department of the Academy of Arts in Split and the “Kazimir” association, represented by Ivan Perić, a graduate of sociology and a master of film art.

The exhibition is financed by the Ministry of Culture and Media of the Republic of Croatia, the Croatian Audiovisual Centre, and the City of Split, Croatia. Funding for the travel and stay of students and professors in Helsinki was provided through the Erasmus+ program.

We cordially invite you to the exhibition opening at Kuva/Tila on Friday, October 21, 5–7pm.