07. rujna 2022.

Proslava 25 godina UMAS-a: pregled događanja u rujnu 2022.

Ove se godine navršava dvadeset pet godina od osnutka Umjetničke akademije u Splitu (1997. – 2022.). Tu značajnu obljetnicu Akademija obilježava nizom događanja. U nastavku donosimo program za rujan:

12.09. - 27.09. 2022., Zajednička izložba Likovnog odjela povodom 25 godina od osnutka Umjetničke akademije u Splitu

Mjesto održavanja: MKC Split

Vrijeme održavanja: otvaranje izložbe 12.09.2022. u 21 h (ponedjeljak)

Dodatne informacije: zajednička izložba Likovnog odjela povodom 25 godina od osnutka Umjetničke akademije u Splitu održat će se u galeriji Multimedijalnog kulturnog centra od 12. do 27. rujna 2022. Odsjeci koji pripadaju Likovnom odjelu su Slikarstvo, Kiparstvo, Film i video, Likovna kultura i likovna umjetnost, Dizajn vizualnih komunikacija, Konzervacija/restauracija. Prema kustoskoj koncepciji, na izlaganje je pozvan dio umjetnika i autora koji su završili studij na Likovnom odjelu Umjetničke akademije, a danas i dalje aktivno i zapaženo rade, sudjelujući u stvaranju suvremene vizualne kulture u lokalnoj zajednici i šire. Tema izložbe je Prisustvo i vidljivost. Kustosi: Ivana Vukušić i Božo Kesić

Partnerska ustanova: Multimedijalni kulturni centar (MKC) Split Nositelji aktivnosti: svi odsjeci Odjela za likovne umjetnosti Umjetničke akademije u Splitu

Kontakt-osoba: Slobodan Tomić, e-mail: stomik60@gmail.com

17. rujna od 10.00 do 12.00 sati, Dizajnerska početnica, SLAGALICA (STEAM u Splitu - Male biSTre glavice)

Povodom održavanja drugog izdanja Festivala tehnologije i poduzetništva, Split Tech City organizira tjedan besplatnih STEAM radionica za djecu u kojem sudjeluje i Dizajnerska početnica.

Naziv: SLAGALICA (STEAM u Splitu - Male biSTre glavice)

Vrijeme održavanja: subota, 17.09. od 10:00 do 12:00 sati

Dodatne informacije: Mjesto: Umjetnička akademija, Zagrebačka 3, Split
Uzrast polaznika: predškolci + 1. - 4. razred
Prijave i kontakt: dizajnerskapocetnica@umas.hr
Rok za prijave: petak, 16.09.2022. u 17:00 sati.

Nositelji aktivnosti: Odsjek za dizajn vizualnih komunikacija
Kontakt-osoba: Eleonora Matijašević, dizajnerskapocetnica@umas.hr

Na ovoj će se radionici djeca upoznati s elementima dizajniranja društvenih igara kroz vizualizaciju i oblikovanje zajedničke slagalice (puzzle).

Dizajnerska početnica je program kreativnih radionica za djecu i mlade pod vodstvom profesionalnih dizajnera iz različitih područja djelovanja. Kroz teme koje dizajneri-mentori odabiru u suradnji s voditeljem programa, polaznici i polaznice se na način prikladan svom uzrastu upoznaju s osnovama dizajna, ne samo kao vizualne djelatnosti, već i kao alata za kreativno, konceptualno i kritičko promišljanje svakodnevice. Dizajnersku početnicu organizira Umjetnička akademija u suradnji s Hrvatskim dizajnerskim društvom i uz financijsku potporu Ministarstva kulture i Grada Splita.

• Dizajnerske početnice su prilagođene za sve zainteresirane, bez obzira na prethodno znanje i iskustvo.
  • Radionice su besplatne, a broj sudionika je ograničen.
  • Radionica se održava kao dio programa pod nazivom "STEAM u Splitu – Male biSTre glavice"

26. rujna 2022., koncert u sklopu Varaždinskih baroknih večeri

Mjesto održavanja: Varaždin

Vrijeme održavanja: 26. rujna 2022. u 20 h (srijeda)

Dodatne informacije:  Na ovogodišnjem festivalu „Varaždinske barokne večeri“ u sklopu projekta „4 akademije“ nastupiti će studenti viole Umjetničke akademije u Splitu. Na programu će biti koncert A.Telemanna za 4 viole. U klasi prof. Wladimira Kossjanenka nastupaju Marija Bijeleninik, Dora Mitrović, Sara Kudrna i Josip Veselić.

Partnerska ustanova: Varaždinske barokne večeri Nositelji aktivnosti: Odsjek za gudačke instrumente i gitaru, pročelnik izv. prof. Wladimir Kosjanenko

Kontakt-osoba: waldemaretz@yahoo.com

27. rujna 2022., seminar flaute i koncert tria flauta

Mjesto održavanja: Velika dvorana Umjetničke akademije, Tvrđava Gripe, Glagoljaška 18a u 18.30 sati

Dodatne informacije:  Koncert flautista na Umjetničkoj akademiji u Splitu.

Trio flautista u sastavu: Brina Kafol Žust, Boris Bizjak, Marko Zupan održat će koncert u sklopu promotivne turneje na kojoj će predstaviti novi cd "Walckiers Op.93".

Osim izabranih skladbi sa novog cd-a u programu će izvesti i skladbe W. F. Bach-a, W. A. Mozart-a i Floee-a.

Ulaz slobodan!

Istog dana u 10 sati članovi Tria održat će i seminar flaute u dvorani Glazbenog odjela na Visokoj.

Nositelji aktivnosti: Marko Zupan, puhački odsjek

Kontakt-osoba: markozupan1@gmail.com

30. rujna 2022. od 17.00 - 22.00 sati, "eco design", predstavljanje realiziranih radova i radionica za posjetitelje

Mjesto održavanja: Split, Marmontova ulica

Dodatne informacije: Za vrijeme Noći istraživača biti će realiziran  projekt eco design u sklopu kojega će biti predstavljene dva videa studenata DVK  - Luke Grkovića i Tine Masnić. Radovi  se bave problematikom zagađenja otpadom. Biti će izloženi i rezultati nastali kroz dizajnersku radionicu Soba kakvu sanjam - izrada moodboarda od prirodnih i recikliranih materijala. Posjetiteljima će također biti omogućeno da slože, s istim materijalima, svoj mali moodboard, fotografiraju ga i ponesu kući za uspomenu.

Nositelji aktivnosti: Jelena Zanchi (DVK) i Paulina Nazlić (DVK)

Kontakt-osoba: zanchi.jelena@gmail.com