26. lipnja 2023.

Pronađeni ostaci brodoloma iz 3. stoljeća prije Krista, u istraživanjima sudjeluje i Sveučilište u Splitu, Umjetnička akademija

Prenijeto sa web stranice Sveučilišta u Splitu:

"Pronađen je potpuno očuvan brodolom s teretom antičkih amfora iz 3. stoljeća prije Krista u akvatoriju otoka Šćedra, zahvaljujući suradnji Ministarstva obrane s Konzervatorskim odjelom u Splitu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Sveučilišta u Splitu.

S obzirom na mogućnosti provedbe podvodnih aktivnosti, uz prethodne informacije konzervatora o postojećim i potencijalnim arheološkim lokalitetima (brodolomima), provedeno je zajedničko uvježbavanje protuminskih ronitelja Flote Hrvatske ratne mornarice i Ratne mornarice Talijanske Republike u akvatoriju srednjeg Jadrana.

Podvodni arheolozi Ministarstva kulture i medija Saša Denegri i Sveučilišta u Splitu, Umjetničke akademije Tea Katunarić Kirjakov obavili su zarone i utvrdili kako je riječ o potpuno očuvanom do sada neotkrivenom brodolomu. Datacija i očuvanost nalazišta čine ga jednim od najranijih, potpuno očuvanih brodoloma na istočnoj obali Jadrana, a buduća arheološka istraživanja utvrdit će točan kontekst, rasprostiranje i karakteristike lokaliteta,  na osnovu čega će biti doneseni planovi za njegovu zaštitu, konzervaciju i prezentaciju.

Sveučilište u Splitu, Umjetnička akademija provodi podvodna arheološka  istraživanja na otoku Šćedru od 2014. godine. Voditeljica istraživanja je Tea Katunarić Kirjakov. Novopronađeni antički brodolom je treći netaknuti brodolom koji je pronađen u akvatoriju otoka tijekom istraživanja našeg Sveučilišta u suradnji s Ministarstvom kulture i medija, Udrugom Prijatelji otoka Šćedra, TZ Jelsa i Općina Jelsa i Ministarstva obrane. Otok Šćedro je jedinstveni primjer u Jadranu i na Mediteranu pa brojnosti potpuno sačuvanih antičkih brodoloma. U tijeku je izrada fotogrametrijskog 3D modela koji će nam omogućiti cjeloviti uvid u ovo senzacionalno nalazište.

Izvor: Ministarstvo kulture i medija, Tea Katunarić Kirjakov"