08. prosinca 2022.

Održan prvi Split klarinet festival

3. i 4.12.2022.  u Foyeru Hrvatskog narodnog kazališta Split održan je prvi Split klarinet festival. Sve karte za koncerte preuzete su danima prije, što nam je dokaz da je bilo pravo vrijeme za pokretanje festivala posvećenog klarinetu i stvaralaštvu domaćih skladatelja i izvođača.

U pozdravnoj riječi na početku festivala profesor Željko Milić rekao je nešto o lancu znanja i stvaranja: "Večer splitskih skladatelja počinje skladbom jednog koji to nije, ali je svojim radom utjecao na sve što se u Splitu kasnije dogodilo. Krajem 50-ih Bruno Brun bio je eminentan profesor i klarinetist. Bio je jako  popularan, a time je rasla i popularnost klarineta i želja učenika da budu u njegovoj klasi. To je pošlo za rukom splitskim učenicima, profesorima Josipu Biskupoviću, Vladimiru Sviloviću, Anti Grginu i Ivi Borčiću. Svaki od njih nakon toga dao je veliki doprinos razvoju klarineta i njegovoj prezentaciji u Splitu.

Profesora Bruna nasljedio je njegov student  Milenko Stefanović. Kada je profesor Brun napisao svoje Četiri minijature odnio ih je na provjeru i po savjet skladatelju Petru Bergamu kojem je ova večer i posvećena. Petar Bergamo je veliki skladatelj koji nas je ove godine napustio. Iza njega je velika ostavština, a svoj jaki pečat ostavio je i u klarinetskoj literaturi. Neizostavan dio repertoara njegov je Concerto abbreviato."

Concerto abbreviato za solo klarinet posvećen je Milenku Stefanoviću, koji je osim što je bio klarinetist svjetskog glasa, bio i profesor UMAS-ovog profesora klarineta Željka  Milića. Za profesora Milića pisali su brojni skladatelji, a oni čije su skladbe prvu večer izvedene su Ante Grgin, Ivan Božićević, te sa praizvedbama upravo na ovom festivalu - Vlado Sunko i Gordan Tudor.

Za alumnu i asistenticu UMAS-a Ivanu Bandalo Benzon pisao je alumni Deni Pjanić, a za alumne Mislava Norca i Lorenu Dokšu mladi skladatelj i trenutni student UMAS-a Šimun-Čarli Botica.

Kako je istaknuo profesor Milić, lanac stvaranja se nije prekinuo i ima svoju čvrstu vezu u Splitu, a na svima nama je da tu vezu stalno jačamo i stvaramo nove karike.

Koncerte je podržao Grad Split.

Za dizajn plakata i programa festivala zaslužna je Ivana Martić, za fotografije Nemi Bulat, a za zvuk i video Tomislav Unušić.

Programi:

1. večer: Večer splitskih skladatelja
  2. večer: Večer komorne glazbe

Vidimo se na sljedećem izdanju!