05. svibnja 2015.

Koncert studenata saksofona UMAS-a i AUNS-a @ polukružna dvorana Teatra &TD

07.05 / 20.30 sati / koncert studenata saksofona UMAS-a i AUNS-a @ polukružna dvorana Teatra &TD (50′) Koncert studenata saksofona Akademije umetnosti Novi Sad i Umjetničke akademije u Splitu – saksofonističke klase Gordana Tudora Akademija umetnosti u Novom Sadu, Centar za savremenu muziku pri AUNS i Udruženje kompozitora Vojvodine prošle su godine utemeljili godišnji natječaj za suvremenu kompoziciju Rudolf Bruči, s ciljem poticanja i proširivanja suvremenog glazbenog repertoara kompozicijama domaćih skladatelja. Inicijatori osnivanja ovog natječaja su docenti na AUNS: saksofonist i skladatelj, gostujući docent Gordan Tudor, te skladatelj, docent na AUNS i upravnik Centra za savremenu muziku Milan Aleksić. Instrument u fokusu prvog natječaja bio je saksofon, u tri zadane kategorije: solo saksofon, saksofon i klavir, kvartet saksofona (sopran, alt, tenor i bariton). Natječaj je nacionalnog karaktera, a pravo sudjelovanja imali su državljani Republike Srbije bez obzira na godinu rođenja. Od 20 pristiglih kompozicija, stručni žiri u sastavu Zoran Erić, Stevan Divjaković, Aleksandra Vrebalov, Smiljana Vlajić i Gordan Tudor, dodijelili su dvije prve, dvije druge i jednu treću nagradu. Dobitnik treće nagrade je Nenad Stefanović (Sonata za bariton saksofon i klavir), dobitnici druge nagrade Tamara Lazić (E-Rhapsody, za kvartet saksofona) i Damjan Jovičin (Morning in park Manjež, za alt saksofon), a dobitnici prve nagrade koja uključuje praizvedbu i boravak na međunarodnom festivalu Izlog suvremenog zvuka u Zagrebu su Vladimir Korać (Fragments of green, za kvartet saksofona) i Đorđe Marković (Tri slike za četiri saksofona). Osim poticanja suvremenog glazbenog stvaralaštva, natječaj Rudolf Bruči kroz nagrade potiče i izvođenje novih djela, ali i međunarodnu suradnju: osim gostovanja I sudjelovanja na Izlogu suvremenog zvuka u Zagrebu nagrade uključuju izvođenja na Akademiji Franz Liszt u Budimpešti, festivalu suvremene glazbe u Splitu, te koncertu u Novom Sadu. Osim prvonagrađenih skladatelja i inicijatora projekta na Izlog suvremenog zvuka dolaze studenti saksofona u klasi profesora Gordana Tudora – članovi mladog saksofonističkog kvarteta Quattro Temperamenti, profesori Timea Kalmar i Bunford Gabor, te studenti Umjetničke akademije u Splitu i Akademije za glasbo u Ljubljani. Stručni suradnik klase prof. Gordana Tudora na Akademiji umetnosti Novi Sad je Bunford Gabor.