18. listopada 2022.

Endi Pošković – predavanje Nemogući objekti: sjećanje i paradoks slike

Endi Pošković - predavanje

Nemogući objekti: sjećanje i paradoks slike
Impossible Objects: Memory and the Paradox of Image

Utorak, 25.10.2022. u 11 sati, UMAS - LKiLU, Tvrđava Gripe, Glagoljaška 18a

Vizualni rad Endija Poškovića poziva na različite utjecaje poput rane kinematografije, japanskih ukiyo-e grafika i europskih propagandnih plakata. Prolazeći kroz analogna i digitalna područja u svojoj kreativnoj praksi crtanja, grafike i animacije, Pošković istražuje prirodu kompozitnog narativa u kojem se vizualni označitelji, stvarni i izmišljeni, križaju kako bi oblikovali slike koje sugeriraju dihotomije, predlažući teme premještanja, transformacije i oživljavanja.

Rođen u Sarajevu, Endi Pošković se školovao u Bosni i Hercegovini, Norveškoj i Sjedinjenim Državama. Njegovi su radovi izlagani diljem svijeta na brojnim međunarodnim bijenalima i trijenalima i donijeli su mu mnoge značajne nagrade i počasti, uključujući potpore i stipendije od Memorijalne zaklade Johna Simona Guggenheim-a, Fulbrightove komisije Sjedinjenih Država, Zaklade John D. Rockefeller, Bellagio-a Centar, Zaklada Pollock-Krasner, Norveške vlada, Zaklada Camargo u Francuskoj, Flamansko Ministarstvo kulture, Državno vijeće za umjetnost New Yorka, Macdowell Kolonije i Zaklada Art Matters-New York City, između ostalih. Muzejske zbirke koje čuvaju djela umjetnika uključuju Philadelphia Museum of Art; Muzej umjetnosti Fogg pri Sveučilištu Harvard; Detroitski institut za umjetnost; Muzej umjetnosti Estonije, Tallinn; Fondation Fernet Branca, Francuska; Alive Jincheon Printmaking Museum, Južna Koreja; Stanley Muzej umjetnosti Sveučilišta Iowa i mnogi drugi. Endi Poskovic je profesor umjetnosti i dizajna na Sveučilištu u Michiganu, kao i fakultetski suradnik u Copernicus centru za poljske studije, Centru za japanske studije te Weiser centru za nove demokracije pri Sveučilišta u Michiganu.