06. prosinca 2012.

Dan Akademije i 15. obljetnica nastanka i rada Umjetničke akademije u Splitu

Pozivnica Ove godine 6. prosinca, Umjetnička akademija u Splitu slavi Dan Akademije i ujedno 15. obljetnicu postojanja i djelovanja koji će biti obilježen brojnim višednevnim aktivnostima. Pridružite se našoj radosti i slavlju, a svim djelatnicima i vanjskim suradnicima čestitamo 15. obljetnicu i Dan Akademije!
  1. Pozivnica - 15 Godina Akademije
  2. Programska knjižica - Dioklecijan
Umjetnička akademija u Splitu jedna je od mlađih sastavnica Sveučilišta u Splitu. Iako je osnovana nedavne 1997. godine, njeni temelji sežu daleko unatrag, sve do polovice 20. stoljeća kroz ranije oblike umjetničkog obrazovanja. Ove 2012. godine, pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, Ministarstva kulture RH te Grada Splita, Akademija obilježava (tek) petnaestu obljetnicu postojanja i djelovanja, ali s pravom može biti ponosna na postignuto. Podizanje umjetničkog obrazovanja na visokoškolsku, akademsku razinu, promijenilo je kulturno-umjetnički profil, ne samo grada Splita već i čitavog jadranskog prostora Republike Hrvatske. Rezultati umjetničkog i znanstvenog, pedagoškog i nastavnog, stručnog i obrazovnog rada Umjetničke akademije u Splitu, danas prožimlju sve pore kulturno-umjetničkog života i djeluju, koliko životvorno i kvalitetno toliko i nadahnjujuće, na cjelokupno umjetničko stvaralaštvo njenog užeg i šireg djelokruga rada. Sažimajući u sebi gotovo sve grane umjetničkog područja, potpomognuta vlastitim znanstvenim aparatom, Umjetnička akademija u Splitu, sinergijom vlastitih različitosti nastoji pronaći sebi svojstven put. Put je to koji nije unaprijed zadan, ali vrijednost umjetničke spoznaje upravo i jest u istraživanju i traženju, u ustrajnom radu koji se u naslućenom trenutku nadahnuća oslobađa i postaje stvarnost lijepoga. U sveobuhvatnom okviru klasične kalokagatije, po kojoj je estetsko nedjeljivo od etičkog, Akademija nastoji dati svoj doprinos koji će ubuduće, uvjereni smo, biti još veći i još značajniji. Stoga, svim djelatnicima i vanjskim suradnicima čestitam 15. obljetnicu i Dan Akademije! Dekan Dr. sc. Branko Matulić, izv. prof.