14. listopada 2023.

"Čarobna frula" u koprodukciji Kazališta i Akademije

Koprodukcija HNK Split i UMAS, premijera 20. listopada u 20 sati

U izvedbi ansambala Opere Hrvatskog narodnog kazališta Split i Umjetničke akademije u Splitu imat ćemo priliku doživjeti adaptiranu verziju vječnog Mozartovog klasika, jedna od najvećih opera ikad skladanih. Potraga za istinom i mudrošću, ljubavlju i prosvjetljenjem zaogrnuta je u formu bajkovite fantastike. Čarobna frula koja princu Taminu služi da ga izbavi iz nevolja simbol je umjetnosti, glazbe koja djeluje na osjećaje, tješi, jača i mijenja duševna stanja u procesu preobrazbe čovjeka kroz brojna iskušenja koje mora proći na putu od kraljevstva noći do kraljevstva svjetla i čovječnosti.

Posljednja Mozartova opera, izvodi se u adaptiranoj verziji red. prof. art. Harija Zlodre.
Dirigenti: red. prof. art. Hari Zlodre i Veton Marevci, stručni suradnik na UMAS-u.

Uz renomirane pjevače ansambla Hrvatskog narodnog kazališta Split, solističke uloge imaju i naši studenti:

Mia Gazdović, Tina Matković, Matija Škiljo, Marija Kristina Tomić, Rahela Ujević, Marina Mrđen, Dora Jana Klarić, Leona Sever, Romina Kirilenko, Mihovil Peko, Rafael Đangradović, Vita Vrekalo.

Jedan od koorepetitora u operi, Zoran Velić viši umjetnički suradnik te za scenski pokret zadužena Elena Nikolaeva dugogodišnji su suradnici na našoj Akademiji.

Osim uključenog nastavnog kadra i studenata koji imaju solističke uloge, ponosni smo i na naše bivše studente, sada već profesionalce u svojim područjima, koji su sudjelovali u realizaciji izvedbe:

Tina Vukasović Đaković, scenografija i kostimografija
Darko Škrobonja, video dizajn
Aneta Gotovac Matulić, asistentica redateljice

Božo Župić, uloga Sarastra
Ana Malovan, uloga Kraljice noći
Maja Andrijolić, uloga Pamine
Đina Vučković, uloga druge dame
Tea Požgaj, uloga Papagene
Joško Tranfić, uloga Papagena

Premijera opere najavljena je i na mnogim portalima:

Kvalitetno obrazovanje Smanjenje nejednakosti Partnerstvom do cilja