16. svibnja 2023.

Nova notna izdanja iz hrvatske glazbene baštine u povodu 25. obljetnice osnutka Umjetničke akademije u Splitu (1997.-2022.)

Hrvatska udruga orkestralnih i komornih umjetnika (HUOKU), u suradnji s Franjevačkim samostanom Male braće u Dubrovniku, objavila je dva kritička notna izdanja u nakladničkom nizu „Hrvatska glazbena bašćina”:

  • Tema sa šest varijacija u Es-duru za klavir četveroručno (1827.)

&

  • Cavatina „Se un dì avvien che sarò sposa” za glas i klavirsku pratnju (1827.)

Riječ je o djelima iz bogate glazbene ostavštine dubrovačkog skladatelja Giuseppea [Josipa] Zabolija (1796.-1851.) koja se čuva u Glazbenom arhivu Franjevačkog samostana u Dubrovniku.

Ovaj projekt revitalizacije dubrovačke glazbene baštine inicirale su doc. dr. sc. Jelica Valjalo Kaporelo (Odsjek za glazbenu teoriju i kompoziciju) i izv. prof. art. Katja Repušić (Odsjek za glasovir) s Umjetničke akademije u Splitu, ujedno suurednice izdanja.

Za potrebe projekta okupljen je niz suradnika, među kojima su istaknuti koncertni umjetnici, glazbeni pedagozi, muzikolozi, talijanisti (Pavao Mašić, Vesna Podrug Kossjanenko, Nicholas Baragwanath, Ivana Jelača, Katja Radoš-Perković). Izdanja su opremljena dvojezičnim predgovorom (hrv./eng.) Jelice Valjalo Kaporelo koji donosi nove spoznaje iz još uvijek nedovoljno istražene biografije G. Zabolija i njegova skladateljskog opusa te napomenama koje supotpisuju urednice i notograf/priređivač Felix Spiller.

U pripremi jednog izdanja sudjelovali su studenti Odsjeka za glazbenu teoriju i kompoziciju (Andrea Berki, Anđela Bodrožić i Teo Pehal), zaslužni za prijepis rukopisnog izvornika u računalni program Sibelius.

Izdanja su posvećena Umjetničkoj akademiji u Splitu povodom 25. obljetnice njezina osnutka (1997.-2022.).

Ciljevi