Ljetna akademija STECCI održana je od 6. do 11. srpnja 2025. u Splitu i Cisti Provo kao interdisciplinarni i međunarodni edukacijski program posvećen istraživanju, očuvanju i kreativnoj interpretaciji kulturne baštine stećaka. Kroz niz predavanja, radionica, terenskih aktivnosti i javnih događanja, sudionici – učenici, studenti, edukatori i stručnjaci – razvijali su inovativne pristupe građanskoj znanosti, digitalnoj dokumentaciji i umjetničkom izrazu. Akademija je istovremeno služila kao laboratorij društvenih inovacija i platforma za razmjenu znanja između različitih generacija i disciplina.
6. srpnja 2025. – Svečano otvorenje Ljetne akademije u Cisti Provo uz govore domaćina: dr. sc. Saide Ibragić, izv. prof. na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu, dr. sc. Mione Miliša, izv. prof., dekanice Umjetničke akademije u Splitu, višeg predavača Krešimira Bosnića s Odsjeka za konzervaciju-restauraciju UMAS-a, dr. sc. Ivana Alduka, pročelnika Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture i medija u Imotskom, te načelnika općine Cista Provo, dipl. ing. aedif. Tomislava Šituma. Nakon pozdravnih govora prezentirani su ciljevi i aktivnosti projekta, a dan je zaključen poetskim performansom studenata Odsjeka za glumu UMAS-a, pod mentorstvom doc. art. Davora Pavića, na lokalitetu nekropole Crljivica. U performansu su sudjelovali Nikolina Domuzin, Mirela Banić, Luka Tino Šajin, Laura Jurišić, Elena Bukvić i Leon Macanović – studenti 2. godine prijediplomskog studija Gluma
7. srpnja 2025. – Prvi radni dan Ljetne akademije u Splitu bio je posvećen tematskim predavanjima u hibridnom formatu. Sudionici su se upoznali s ciljevima akademije i ulogom STECCI reportera, a potom su uslijedila predavanja o obrazovanju za očuvanje baštine, kulturnom turizmu i društvenim aspektima valorizacije stećaka. U nastavku su obrađene teme povezanosti stećaka i geologije kroz narativ „Between Stone and Supernova“, kao i uloge kemije u konzervaciji kamena. Predavači su uključivali dr. sc. Saidu Ibragić (UNSA), dr.sc. Vinku Marinković i Krešimira Bosnića (UMAS), Aleksandru Gogić (UDG), dr. sc. Snežanu Radulović (UNSPMF), dr.sc. Abdelrahman Fahmy-a (SPK), te Pamelu Bartar i dr. sc. Gábora Szudija (ZSI). Poseban naglasak stavljen je na društvene inovacije i građansku znanost, a kroz interaktivni blok raspravljalo se o mapiranju lokaliteta i mogućnostima suradnje s lokalnim zajednicama.
8. srpnja 2025. – Drugi dan Ljetne akademije obilježen je vremenskim nepogodama, zbog čega je program započeo sa zakašnjenjem. Dan je započeo kratkom retrospektivom prethodnog dana i dobrodošlicom novim sudionicima. Uslijedio je otvoreni mikrofon gdje su sudionici imali priliku iznijeti vlastita razmišljanja i prijedloge, te predstaviti vlastite prakse. Julia Galea predstavila je redoviti rad Heritage Malta, kao i njihov udio na projektu STECCI, dok je nastavnik geografije i povijesti Marijan Maršić iz Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića u Cisti Velikoj predstavio značajne iskorake u praktičnoj nastavi koje provodi na lokalitetu Crljivica s učenicima. Potom su kroz format Table Briefings predstavljene tematske smjernice koje su poslužile kao uvod u metodološki segment dana – 'World Café'. Sudionici su grupno raspravljali o temama znanstvene komunikacije, kulturnog turizma i održivih strategija za lokalitet Crljivica. Završni blok bio je posvećen edukaciji budućih trenera i pripremi za terenski rad. Diskusije i aktivnosti moderirali su Pamela Bartar i dr. sc. Gábor Szudi (ZSI), Aleksandra Gogić (UDG) te Krešimir Bosnić (UMAS).
9. srpnja 2025. – Terenski rad u Cisti Provo: tijekom jutarnjeg dijela dana sudionici su se okušali u mapiranju stećaka, izradi jednostavnih 3D modela uz pomoć mobilnih aplikacija, te izradi fotogrametrijskih modela i vlogova uz pomoć drona. Kreativna je atmosfera potaknuta formiranjem istraživačkih parova – tzv. 'research buddy' timova – koji su zajednički bilježili osnovne podatke o stećcima. U poslijepodnevnim satima održana je kreativna radionica vezenja, gdje su zajednički motivi ljetne akademije na platnenim torbama personalizirani umjetničkim vezom, pod vodstvom umjetnice Nikoline Kuzmić. Dan je zaključen zajedničkom refleksijom i pripremama za javni događaj u Splitu.
10. srpnja 2025. – Susret u Splitu bio je usmjeren na razmjenu dojmova s terenskog dana i osmišljavanje načina prijenosa građanskih znanstvenih metoda u svakodnevnu praksu. Sudionici su potom sudjelovali u pripremi izložbe i večernjeg performansa u javnom prostoru podruma Dioklecijanove palače. Izložba postera, čiji su autori viši predavač Krešimir Bosnić i izv. prof. Mladen Čulić, uključivala je osnovne informacije o projektu, sažeti prikaz radnih paketa, te nekoliko primjera dobre prakse u sklopu građanske znanosti, koji mogu biti korišteni kao model za daljnje aktivnosti ovoga projekta, ali i drugih građanskih inicijativa. Također, izložba promovira online anketu, tj. istraživanje javnog mišljenja o daljnjim aktivnostima koje je potrebno provesti s ciljem zaštite stećaka. Usporedno s izložbom, u sklopu otvorenja, održan je poetsko-performativni događaj "Kameni spavač" inspiriran poezijom Maka Dizdara, koji su izveli studenti druge godine glume studija Glume, s Umjetničke akademije u Splitu pod mentorstvom doc. art. Davora Pavića. Također, umejtnica Nikolina Kuzmić izvela je performans u sklopu kojega je unutar tehnika tradicionalnog veza dovršila model stećka kao hommage stećku Jerka Kustražića, smještenom ispred MHAS u Splitu, koji je već 50 godina razdvojen od stećka njegove životne družice Vladne, čiji je nadgrobni spomenik ostavljen na lokalitetu Crljivica, kojemu i pripada. Događaj je zaključen neformalnim druženjem s posjetiteljima uz piće.
11. srpnja 2025. – Ključne radionice dizajna građanskih znanstvenih projekata i refleksija sudionika uz oproštajno druženje u Splitu bile su usmjerene na zajedničko promišljanje o metodama znanstvene komunikacije i mogućnostima daljnje primjene građanske znanosti u radu sa zajednicom. Nakon promišljanja i diskusije, sudionici su prezentirali svoje ideje i osvrnuli se na dosadašnja iskustva kroz evaluaciju i finalni krug povratnih informacija. Dan je zaključen uz lagani ručak i neformalni oproštajni razgovor sudionika i organizatora.
Akademija je kroz šest dana trajanja u hibridnom obliku okupila studente, učenike, edukatore i stručnjake iz Hrvatske i inozemstva, s ciljem razvoja inovativnih pristupa očuvanju kulturne baštine i sudioničkom istraživanju stećaka. Takvo okupljanje, koje je polučilo vrijedne rezultate, ne bi bilo moguće bez podrške studenata s Odsjeka za Glumu, Odsjeka za Film i video, te ljubaznog ustupanja prostornih resursa Odsjeka za likovnu kulturu i likovnu umjetnost, na čemu smo osobito zahvalni.
Partnerska ustanova: ZSI – Centre for Social Innovation – Austrija, UNSA – Sveučilište u Sarajevu / Prirodno-matematički fakultet – Bosna i Hercegovina, UDG – Univerzitet Donja Gorica – Crna Gora, SPK – Stiftung Preußische Kulturbesitz – Njemačka, Heritage Malta – Malta
Nositelji aktivnosti: Krešimir Bosnić, viši predavač; Mladen Čulić, izv. Prof , Odsjek za konzervaciju – restauraciju
Kontakt-osoba: Krešimir Bosnić, kbosnic@umas.hr