05. September 2024.

INTERAKCIJE 2024: Turizam - Nove dinamike (Poziv za sudjelovanje)

INTERAKCIJE 2024: Turizam – Nove dinamike (Poziv za sudjelovanje)

https://interakcije.net/2024/09/04/interakcije-2024-turizam-nove-dinamike-poziv-za-sudjelovanje/

Radionica je organizirana u suradnji s Erasmus+ europskim projektom Speculative Urban Futures (SUrF).

Lokacija: Umjetnička akademija, Sveučilište u Splitu

Datumi: 5.-8. studenog 2024.

Rok prijave: do 29. rujna.

Potvrda: najkasnije do 3. listopada.

Pitanja: interakcije@umas.hr

Radionica

Ovaj četverodnevna radionica ugostit će predavanja, rasprave i radionice za studente magistarskih i poslijediplomskih studija, istraživače i mlade praktikante koji se bave kreativnim praksama u različitim područjima kao što su dizajn, arhitektura umjetnost, digitalne tehnologije, psihologija, društvene i prirodne znanosti, i sve druge iz bilo kojeg područja koji smatraju da bi mogli doprinijeti ovoj temi. Interakcije 2024 održat će se na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu. Radni jezik radionice je engleski. Rezultati radionice bit će objavljeni na web stranici Erasmus+ europskog projekta Speculative Urban Futures (SUrF).

Sudjelovanje na radionici je besplatno. Put, smještaj i hrana su na teret sudionika. Maksimalan broj sudionika ograničen je na 24, a rok za prijavu je 29. rujna.

Tema

Danas je teško pronaći mjesto s kulturnom ili prirodnom baštinom na Mediteranu koje nije pod velikim pritiskom nezaustavljivog turizma koji mijenja način života u ovom dijelu svijeta. Većina fetišiziranih turističkih destinacija na Mediteranu nepovratno ovisi samo o jednom uslužnom sektoru – turizmu. U 21. stoljeću ishodi turizma su naširoko vidljivi i kritički raspravljani, od preseljenja lokalnog stanovništva iz povijesnih gradskih jezgri, uz gentrifikaciju i Disneyfikaciju istih, povećanja troškova života lokalnog stanovništva, do iznimnog pritiska na lokalnu infrastrukturu, pretvarajući lokalno stanovništvo u građane drugog reda. U post-Covid svijetu svakodnevno svjedočimo primjerima ishoda pretjeranog turizma, od masovnih prosvjeda u Palma de Mallorci, ulaznica za ulaz u Veneciju, do ovog ljetnog zatvaranja Akropole u Ateni zbog nepreglednih redova u kombinaciji s ekstremnom vrućinom. Osim „turističkih katastrofa“, neminovne su i klimatske promjene, koje će posebno biti izražene u europskom dijelu Sredozemlja, s porastom temperature zraka i mora, što će donijeti ekstremne promjene na moru i obali, nepovratno mijenjajući jedan od najpoželjnijih klimatskih i prirodnih dijelova Europe.

Moguće konkretne teme kojima će se radionica baviti u kontekstu lokalne bliske budućnosti…

• aktivističke i umjetničke bottom-up reakcije

• reakcije lokalnih vlasti (propisi, naknade, kazne…)

• godišnji život (ljeto naspram zime)

• infrastruktura (promet, voda, otpad, zdravstvena skrb…)

• domaća radinost, zanati i domaća proizvodnja

• otpor (gerilske akcije)

• izgradnja otpornosti

• …

Voditelji i predavači:

Domaćini su Ivica Mitrović i Oleg Šuran (Umjetnička akademija Sveučilišta u Splitu). Radionica će biti podijeljena u dvije grupe, jednu će voditi splitski tim, a drugu grupa s Arhitektonskog fakulteta TU Delft (Andrej Radman, Heidi Sohn i Stavros Kousoulas). Gosti diskurzivnog programa (predavanja i rasprave) su Lidija Petrić (Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu) i Mario Vrbančić (Odjel za anglistiku Sveučilišta u Zadru).

Interakcije

Interakcije su neformalna obrazovna platforma na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije u Splitu, povezana magistarskim programom, s ciljem izlaska iz okvira definicija dizajna i promišljanja onoga što je dizajn danas. Aktivnosti su započele 2001. (tijekom ljetne škole na Interaction Design Institute Ivrea) s prvim događajem 2004. – Međunarodnom ljetnom školom interaktivnog dizajna „Convivio – Communities in Transition“. Platforma je bila dio raznih europskih projekata, suradnji i događanja poput projekta UrbanIxD (2013. – 2014.), projekta SpeculativeEdu (2018. – 2021.) te diskurzivnog programa Hrvatskog paviljona na 18. međunarodnoj izložbi arhitekture – La Biennale di Venecija (2023.). Ugostila je mnoge voditelje radionica i predavače: James Auger, Tuur Van Balen, Nelly Ben Hayoun, Nicolas Nova, Liam Young, Noam Toran, Tobias Revell, Anab Jain, Demitrios Kargotis i Dash Macdonald (Dashndem), Michael Smyth, Steffen P . Walz, Chris Hand, Victor Vina, Erik Sandelin i Magnus Torstensson (Unsworn industries), Gordan Savičić, Martin Avila, Liam Healy, Dionysia Mylonaki, Gennaro Asscione i mnogi drugi.

SUrF

Speculative Urban Futures (SUrF) edukacijski je projekt koji istražuje ulogu i svrhu dizajna u 21. stoljeću – shvaćenog kao ekologiju znanja, zamišljanja/imaginacije i stvaranja koja je duboko uključena u složenu svjetsku dinamiku koja oblikuje suvremene urbane stvarnosti. Projektni partneri su: Centre de Recherche en Design (CRD), ENS/ENSCI (Pariz); TU Delft, Arhitektonski fakultet; ELISAVA (Barcelona); Estonsko udruženje arhitekata (EAA) (Tallinn) i Umjetnička akademija Sveučilišta u Splitu.

Ciljevi
Cilj1 Zdravlje i blagostanje Kvalitetno obrazovanje Čista voda i sanitarni uvjeti Pristupačna energija iz čistih izvora Dostojanstven rad i ekonomski rast Industrija, inovacije i infrastruktura Smanjenje nejednakosti Održivi gradovi i zajednice Održiva potrošnja i proizvodnja Zaštita klime Očuvanje vodenog svijeta Očuvanje života na Zemlji Mir, pravda i snažne institucije Partnerstvom do cilja